Velký okruh jižní Francií

Na osmdesát studentů a studentek Historického ústavu Filozofi cké fakulty Jihočeské univerzity se v době od 15. do 22. dubna 2008 zúčastnilo odborné exkurze po jižní Francii.Organizačně tuto akci, stejně jako loňskou cestu do Anglie, zajistil PhDr. J.G., Ph.D., a doc. PhDr. M. N., CSc.

Music video z exkurze!




Zachytil jsem popis exkurze, jak jej nám shrnoval PhDr. G. do mikrofonu, do toho vkládám i vlastní zážitky:

Vyjeli jsme přes Lyon, no a pak podél toku Rhony jsme dojížděli do Orange. Takže vlstně ve středu jsme prohlíželi jednak oblouk v Orange a dále místní antické divadlo. Pak dále jsme dojížděli do Avignonu. Tam jsme měli možnost podívat se do proslulého papežského paláce, avignonský most anebo si projít další části města. Na jeho kraji jsme byli i ubytováni.


Další den jsme přejížděli na nejslavnější antický akvadukt, Pont du Gard, dále do Nimes - staré město, aréna, proslulý antický chrám. Návštěvy arén byly asi nejlepší, byla zábava je různě procházet. Pak nám bohužel počasí přestalo přát. Viděli jsme nějaké saliny v Aiuges Mortes. Saintes Maries de la Meer, cikánské poutní místo - zde jsme mohli vzdát holt svaté Sáře, patronce romského obyvatelstva. Pak jsme doleji do Arlu, a protože bylo škaredě, tak jsme dali čas supermarketu. Ubytovali jsme se v Tarasconu.
Další den se pokračovalo do oblasti Saint Remy, kde jsme viděli Nostradamovo rodiště. Pak jsme viděli oblast Glana, antického města, v jehož sousedství se nachází také i původní klášter, kde se léčil Vincent van Gogh, kde jsme si ukázali kamenolom. To jsme se alespoň trošku podívali do přírody. Pak jsme se podívali do městečka Les Baux, kde prakticky všichni procházeli tzv. Mrtvé město. V Arles jsme si ukázali Arénu, divadlo, chrám sv. Trophyho byl uzavřen, viděli jsme Arelatské muzeum, Konstantinovy lázně a podle Rhony jsme se vrátili k autobusu. A bohužel nám to počasí tak nějak přestalo přát, nicméně jsme přejeli do Aix-en-Provence, tam jsme se podívali do Sezannova ateliéru, který mnohé zklamal, a pak jsme dali hodinku ve městě. V Marseilles jsme přenocovali.
V Marseilles nám počasí asi přálo nejvíc. Nejprve jsme se vypravili vláčkem k tamnímu poutnímu chrámu Notre-Dame-de-la-Garde. Pak jsme se z přístavu vypravili na Frioulské souostroví. Resp. ostrov If nepřijímal, a tak jsme jej obepluli. Na ostrovech jsme se podívali na calanques a také na jedno z místních opevnění. Z návštěv ostrovů mám nejhezčí vzpomínky, na romantické procházky.. Pak jsme se vrátili spátky do Marseilles. PhDr. G. nás zavedl do starého špitálu a také ke katedrále. Přes Toulon jsme přejížděli do Saint Tropez. Přístav, Chrám, hřbitov podél pobřeží. V Lucku bylo poslední ubytování.

V Cannes jsme jeli lodí na Margaritu. Tam jsme navštívili někdejší vězení pevnosti, kde přebýval i muž se železnou maskou. Vrátili jsme se do města, prošli si jej a nakonec jeli do Nice. Zde jsme si s Viktorem, Janou a Soňou udělali dlouhou noční procházku v dešti až do centra města podél pláže i městem.

Poslední den se jelo do Éze, výrobny parfémů a pak do Monaka. Neopomněli jsme navštívit kasíno a pak jsme se vydali na pláž, kde se někteří vykoupali. To byl hodně volný den, a tak jsme se hodně poflakovali :D

Fotoalba:

Zde přináším článek vydaný v univerzitním časopise:

Na osmdesát studentů a studentek Historického ústavu Filozofi cké fakulty Jihočeské univerzity se v době od 15. do 22. dubna 2008 zúčastnilo odborné exkurze po jižní Francii. Organizačně tuto akci, stejně jako loňskou cestu do Anglie, zajistil PhDr. J.G., Ph.D., a doc. PhDr. M. N., CSc. Složení studentů bylo podobné jako minulý rok: „Anglie se opravdu podařila, takže jsem letos chtěla jet do Francie,“ hodnotí Jitka Čížková, studentka Pedagogické fakulty, a dodává, že letošní okruh jižní Francií
byl přínosný po všech stránkách.

Odjezd byl naplánovaný na úterý 15. dubna ve večerních hodinách. Přes hraniční přechod Rozvadov směrem na Heilbronn a Karlsruhe jsme se k ránu dostali do Francie. Po dopoledním průjezdu Lyonu jsme vystoupili v Orange. Zde nás přivítaly dvě antické památky – římský oblouk a divadlo. Ten den jsme ještě navštívili Avignon, dočasné sídlo papežů. Někteří zvolili prohlídku papežského paláce, jiní se vydali na Avignonský most a Skálu otců.

Ve čtvrtek byla naše první ranní zastávka u římského akvaduktu Pont du Gard. Další římská památka – amfiteárt – nás čekala v Nimes. Odpoledne se trochu zhoršilo počasí, a tak jsme měli cikánské poutní místo na břehu moře Les saintes Maries de la Mer s příchutí deště.

V pátek jsme navštívili působiště Vincenta van Gogha a Paula Gauguina město Arles a také hlavní město Provence Aix–en–Provence. O každém místě, které jsme navštívili, nebo kolem něj projeli, jsme díky pravidelným referátům měli dostatek informací. Detailnější popisy a průvodcovství městy výborně zastal doktor G.

Sobota byla ve znamení moře a ostrovů. Dopoledne jsme strávili v Marseille, kde jsme využili turistický vláček, jenž nás vyvezl na nejvyšší místo, ke katedrále Panny Marie Strážné. Nádherný výhled na celé město jsme odpoledne vyměnili za výlet lodí na Frioulské ostrovy. Kvůli velkým vlnám jsme bohužel nemohli zakotvit u ostrova If, kde byl vězněný legendární Monte Christo. Ostrov Frioul však také stál za to. Závěrečná zastávka byla v městě četníků, tedy v St. Tropez. Samozřejmě jsme se nikdo nezapomněli vyfotografovat před tolik známou četnickou budovou.

Do filmového města Cannes jsme přijeli v neděli ráno. Nejdříve jsme využili turistickou loď, která nás zavezla na Lerinské ostrovy. „Vybrala jsem si ostrov Svaté Markéty, protože mě zajímala pevnost, kde byl vězněný muž se železnou maskou,“ přiznala Klára Butulová. Město Nice bylo nedělním závěrem.

Horskou obec Éze, kde se nachází muzeum výroby parfémů i samotná výrobna, jsme navštívili v pondělí dopoledne. Většina si domů odvážela malé hliníkové lahvičky naplněné parfémy. Využili totiž možnosti hromadné slevy, a tak nakoupili francouzské parfémy sobě i svým blízkým. Zbytek dne jsme strávili v kouzelném knížecím Monaku. Právě probíhaly přípravy na Velkou cenu Monaka, takže jsme míjeli spousty dělníků a tribun. Několik odvážlivců vyzkoušelo městskou pláž a vykoupali se v moři. Zajímavou stavbou byl obchodní dům přímo ve skále. Monako je totiž územně omezené, takže se při stavbách využívají všechny možné prostory.

V noci jsme projeli Itálii, Rakousko a ráno jsme se probudili v Českých Budějovicích. Na tuto
exkurzi máme krásné vzpomínky i fotografie, příští rok jedeme zase.
Eva Fruhwirtová, studentka Pedagogické fakulty JU

Přidat.eu záložku

Velký okruh Anglií

Ve dnech 17. 4. - 24. 4. 2007 jsme se vypravili s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity na odbornou exkurzi do Anglie. Odborný program pro nás připravili Doc. PhDr. M. N., CSc. a PhDr. J. G., Ph.D..
Vyjeli jsme v úterý večer z Budějc přes Plzeň, Frankfurt nad Mohanem, Kolín a Aachen. Ve středu jsme projeli Belgií do Francie, odpoledne jsme se už nalodili na trajekt z Calais do Doveru.

Nejprve jsme navštívili krásné město Canterbury s úchvatnou katedrálou. Poté jsme se ubytovali v Londýně. Kde jinde, než v F1 :)


Ve čtvrtek jsme navštívili Cambridge! Prošli jsme nějakými částmi King´s College, navštívili Fitzwilliamovo Muzeum a byli i v nějakém rozpůeném kostele. V Nottinghamu jsme bohužel nestihli muzeum Robina Hooda, ani nejstarší hospodu v Británii. Zato jsme navštívili krásný hrad :) V Lincolnu na nás opět čekala katedrála. Dále jsme zde obdivovali hrázděné domy. F1 na nás tentokrát čekala v Doncasteru.


V pátek přišel na řadu starobilý York s katedrálou. V Darlingtonu bylo muzeum železnic bohužel zavřené. Durham velmi zaujal, je to staré město na poloostrově s hradem a katedrálou. Nakonec jsme navštívili Newcastle nad Týnem, kde jsme i přespali.



V sobotu jsme se konečně dostali do nějaké přírody. Ovečky a malebnou krajinu jsme konečně přestali obdivovat jen přes okna autobusu. Čekal na nás samotný Hadriánův val! Prošli jsme se po zdi, nafotili se... byl to moc krásný výlet. Odpoledne jsme už ale byli v Liverpoolu. Přijeli jsme k přístavu a vydali se do muzea Beatles. Pak jsme se i krátce stavili u nějakého, asi fotbalového, stadionu. Dlouhý den ale nekončil. Dostali jsme velký rozchod v Chesteru. Opět se zde nacházely hrázděné domy. A spali jsme v Birminghamu.



Šestý den začal procházkou města Stratford nad Avonem. Je to rodiště samotného Shakespeara, krásné, malebné a prastaré městečko. Prohlídka Shakespearova domečku opravdu stála za to! Na Oxford se všichni těšili. Ale protože jsme jej navštívili až po Cambridge, mnozí byli zklamáni. Je to víc město, méně přírody a parků... Obešli jsme tedy nějaké ty College a neopomněli jsme ani Ashmolean Muzeum. Královská rezidence Windsor byla bohužel zavřená. Alespoň jsme ušetřili a mohli se procházet po stáncích a dát si pravé Fish and Chips. Nakonec jsme se vydali do milované F1 poblíž Londýna.












Poslední den exkurze na nás čekal samotný Londýn. začali jsme u nultého poledníku. Poté nás PhDr. G. vedl městem. Jenže v metru jsme se jaksi rozdělili, jistý vedoucí exkurze zavelel jít do opačného metra. A tak se exkurze na hodiny rozdělila na dvě skupinky. S ostatními jsme se potkali až v Toweru a Tower Bridge.




V Toweru holky nesmírně obdivovaly nějaké klenoty... Navštívili jsme i St. Paul's Cathedral, kde nám ostatní bohužel utekli, protože jsme šplhali až nahoru. A tak jsem se ujal vedení naší trojčlenné výpravy. Vybeveni pouze mapou metra a nulovou znalostí Londýna jsme toho po prvotním bloudění zvládli docela dost :) Sice jsme se nedostali na Trafalgar Square ani do Soho ale i tak jsme uviděli Whitehall, Westminsterské opatství i Buckinghamský palác. Nakonec jsme přes hezký park došli na sraz u Big Benu. zde měly holky trošku akutnější problémy s nalezením toalet :)

Nakonec jsme opět z Doveru pluli do Calais. Odtud přes Francii, Belgii a Německo domů.
A jaké to vlastně bylo? Inu náročné, jako vždy. :) Ale nic, co by se nedalo zvládnout. Zábavné bylo hraní Pokeru o sladkosti po večerech v F1.. a tak :) nejlepší bylo pohoštění, které nám připravily Káháčky poslední noc. Vše ve fotkách tu:

Nové seriály - Hung, The Philanthropist

Do záříjové horečky, kdy se objeví spousta starých známých seriálů s novými pokračováními nám zbývá sice ještě pár týdnů, ale proč si život neosladit něčím novým, třeba i neotřelým. Na právě zanikající Pirátské zátoce se mi líbilo, že se tam často objevovaly tipy na nové seriály. Neodolal jsem a vyzkoušel :)



Nejprve třeba The Philanthropist
Filantrop je člověk, který pomáhá, často daruje potřebným peníze nebo prostě bojuje za dobro. V našem případě se jedná o boháče, který pomáhá nejen darováním financí, ale zejména svými činy. Seriál běží teprve dva měsíce a odvysílalo se jen 7 dílů. V seriálu procestujete spolu s hlavním hrdinou svět, většinou se dostanete do nějaké exotické krajiny. Teddy Rist, kterého hraje James Purefoy (Markus Antonius v seriálu Řím, bude hrát v 30-milionovém filmu s templáři ze 13. století "Ironclad"), obvykle narazí na nějaký problém, nespravedlnost a rozhodne se vše napravit. Obvykle tak riskuje život kvůli obyčejnému dítěti ze zapadlé vesnice.


Seriál nemá nikterak geniální příběh, je to spíš taková dobrodružná estráda. Nebere se příliš vážně, i když nějaké to zamyšlení se ze seriálu vyčíst dá. Tedd je samozřejmě chlap jako každý jiný, a tak kromě dítěte, kterému chce pomoct, si ve skoro každém díle najde i nějakou tu ženskou :) Mezi Teddovy nejbližší spolupracovníky patří brunetka Olivia Maidstone (Neve Campbell - Vřískot 1-4, Kung fu, legenda pokračuje (1994)) a zejména její manžel Philip Maidstone (Jesse L. Martin - Zákon a přádek, Ally McBealová).


Mne samozřejmě nejvíc zaujala sekretářka A.J., kterou všichni dobře známe jako sekretářku ze seriálu Lovci Pokladů s Tiou Carrere. A.J. - Lindy Booth je i tentokrát trošku trhlá, ale zdá se, že za těch 8 let trochu zmoudřela. Má zde stejně zrzavé vlasy, jako ve filmu Dark Honeymoon, kde se s Tiou Carrere líbala a pak jí zabila. A.J. se často dostává do divočiny a kupodivu si ani tolik nestěžuje.

How to Get Started Playing
video poker spielen,
tragaperras online, keno,
roulette, texas holdem and
black jack online.

Pro nás Čechy má tento seriál ale jedno unikum. Tušíte správně, setkáme se zde jak s češtinou, tak se známými českými herci. Ti sice nehrají Čechy, ale... potěší :D Ta čeština hodně překvapí, podobně jako v nedávném filmu Akta X: Chci uvěřit, jen je líp slyšet. Sice jsem nevěděl, že se v té zemi mluví česky, ale... Co vše se ze seriálů nedozvíte :D

Seriál tedy spíše na odpočinek a dlouhou chvíli. Jistě potěší :) Koukal jsem, že jsou dokonce i české titulky, a tak se můžou koukat opravdu všichni. :)




Jiným počinem je seriál "Hung"

Bývalá hvězda středoškolského sportu, Ray Drecker, trošku zestárne. Na střední škole učí basketbal, ale... Manželka, samozřejmě bývalá roztleskávačka, mu utekla za bohatým. No a když mu tak trošku vyhoří domeček, děti s ním jaksi ve stanu bydlet nechtějí. Peněžité problémy jej nakonec dovedou k podivnému řešení - stane se gigolem. Ovšem žádný Secret diary of the Call girl se ale nekoná.


Ray Drecker je prostě strašnej smolař a neustále mu něco nevychází. Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. A to je asi tak trochu kouzlo seriálu, jeho trochu střelená podivnost. Kdyby tam nebyly vyloženě postelové scény, dalo by se to brát i jako rodinná komedie. Ohledně nudity - poštěstí se oběma pohlavím...


Thomas Jane aka Ray Drecker hrál v nějakých Mutant Chronicles. Jeho hodně střelená pasačka Tanya Skagle (Jane Adams) se teď objevuje ve Frasierovi. No a třeba jeho ex-manželku Jessicu Haxon (Anne Heche) všichni vídáme v Mužích na stromě.

Zatím se odvysílalo jen 8 epizod, přičemž každá má jen 27 minut. Takže taková krátká oddechovka, ale proč ne, když máme tu seriálovou krizi. Každá vtipnost dobrá :D